Nová Hlína a Stará Hlína na Třeboňsku

Stará HlínaStará řeka nedaleko penzionu Třeboň

Stará Hlína je místní část města Třeboň a zde také najdete náš penzion Fantazie. Nejstarší písemná zmínka o obci Hlína pochází z roku 1331, kdy jsou jako její majitelé zmiňováni Rožmberští rytíři.

V těsné blízkosti Staré Hlíny se rozprostírá největší rybník v ČR, rybník Rožmberk. Stavba rybníka Rožmberk zasáhla do katastru obce, voda zaplavila bývalou tvrz a také tzv. Moravskou cestu z Třeboně do Jindřichova Hradce. Aby formanské vozy nemusely objíždět rybník až přes Lomnici nad Lužnicí, nechal Krčín postavit v r. 1594 most z dřevěné kulatiny dlouhý 902 m přes zátoku mezi Starou a Novou Hlínou a v r. 1604 další jižněji v místě vtoku tehdejší Lužnice do Rožmberka. V r. 1659 byl tento most nahrazen bytelnějším usazeným na dubových pilotách. Při velké povodni v r. 1670 se most doslova „položil“ na stranu, to se opakovalo při každé větší vodě. V r. 1741 se k Třeboni obsazené Francouzi blížilo rakouské vojsko a tak pro jistotu přikázal francouzský velitel oba mosty strhnout.

Až v letech 1781 a 1799 nechali Schwarzenberkové postavit mosty nové, kamenné, o 5 a 12 polích. Než byla upravena nová trasa silnice E 551, sloužily až do r. 1988 běžné silniční dopravě, nyní ji využívají pěší a cyklisté. Pětiobloukový most byl poškozen při povodních v r. 2002, podařilo se jej ale opravit a v r. 2004 znovu otevřít veřejnosti. Oba mosty jsou chráněny jako technická památka.

Pokud se Vám naše ubytování ve Staré Hlíně u Třeboně líbí, budeme rádi za Vaši návštěvu.

Nová Hlínamost přes rybník Vítek na Třeboňsku - ubytování Třeboň

Nová Hlína je další, místní část města Třeboň. Nachází se 4 km na severovýchod od Třeboně. Vesnička leží v bezprostřední blízkosti rybníka Rožmberk a je obklopena krásnou přírodou. Přes náves vede cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně.

Za zmínku stojí historický kamenný most přes rybník Vítek

Najdete ho na cestě mezi Novou a Starou Hlínou. Most je dílem schwarzenberského stavitele Josefa Rosenauera a byl vybudován r. 1781. Na tomto mostě byla točena scéna z pohádky "Byl jednou jeden král", kdy byla do vody vysypána sůl z celého království.

Další zajímavostí je natáčení filmů na Třeboňsku. V roce 2012 se v okolí penzionu Fantazie natáčel film Líbánky v režii Jana Hřebejka. Film Vás zaujme zajímavým příběhem ale i krásnou přírodou Třeboňských rybníků krajiny.

Zaujalo Vás nádherné okolí penzionu?

Potěší Vás také příjemné ceny a rychlá rezervace pobytu. Penzion Třeboňsko Fantazie je ideálním místem pro strávení aktivní dovolené cyklistů, rybářů a milovníků krásné přírody a je výchozím místem pro výlety na Třeboňsko. Využít můžete i Třeboňské lázně a bohatý kulturní život jižních Čech.

Penzion Fantazie

Kontakty:
Stará Hlína 85
379 01 Třeboň
Tel.: 731 108 563 | 389 602 015
penzionfantazie@seznam.cz

 

Ceník ubytování >>

 

Rezervace ubytování >>

 

Sledujte nás na Facebooku

Ubytování dále nabízí:

 • domácí snídaně v ceně
 • malé fitko přímo v objektu
 • infrasauna
 • společenská místnost s krbem, barem a TV
 • parkování u penzionu
 • úschova kol pod střechou
 • velká zahrada s pergolou
 • možnosti večerního grilování
 • zdarma Vám také zapůjčíme fén, trezor, knihy, stolní a karetní hry
 • zajistíme odvoz z/na vlakové a autobusové nádraží v Třeboni
 • praní prádla a oblečení
ubytování Třeboň penzion Fantazieo penzionuokolí penzionurezervacekontaktyPenzion Fantazie
ČeskyEnglish

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout